Z “Mláťačky” Kraje je tréner. Boxerská ikona už vychovala majstra republiky

Je to premena, ktorá hocikoho prekvapí. Bývalý skvelý boxer Rudolf Kraj, strieborný medailista z olympiády v Sydney a muž, ktorý v profiringu bojoval o svetový titul, presedlal na trénerskú dráhu. A hneď slávi úspechy. Jeho zverenec Tomáš Horn sa stal majstrom republiky v kategórii kadetov (do 15 rokov).

Ešte vlani sa špekulovalo o jeho comebacku, namiesto toho sa z neho stal tréner na plný úväzok. Z bývalého vynikajúceho boxera Rudolfa Kraja je kouč, ktorý po krátkej dobe vychoval prvého majstra republiky.Jeho 15-ročný zverenec Tomáš Horn vyhral majstrovstvá republiky kadetov v Českých Budějoviciach vo váze do 66 kilogramov.

“Mám z toho fakt radosť, ale musím povedať, že ako tréner som v rohu oveľa viac nervózny, ako keď som sám zápasil, “povedal Kraj, ktorého najlepší zverenec meria už v mladom veku 185 centimetrov. “Je vyššia než ja, ale váži o štyridsať kíl menej. Tomáš je taká Špagetka. Má dlhý ruky a vyhral vďaka dobrý kondíciu, “radoval sa strieborný medailista z Hier v Sydney 2000.

Dnes 36-ročný Kraj doteraz patrí spoločne s Lukášom Konečným k hlavným hviezdam českej boxerské scény. Po olympijskom úspechu svoju zbierku ešte rozšíril, keď bral v roku 2003 bronz na majstrovstvách sveta v Bangkoku.Následne prestúpil k profesionálom, kde z 15 duelov vo váhe do 91 kg prehral jediný – boj o titul šampióna WBC proti Talianov Giacobbe Fragomenimu v roku 2008. Potom ukončil kariéru a v Mělníku si otvoril športové centrum Olympionik.

Práve vo vlastnom areáli teraz funguje ako tréner. “Stabilne vediem tri až štyri mladý, vychovávam si je od začiatku a rozhodne v tom nepoľavíme. Som rád, že decká snáď trochu motivuje k tréningu i moje meno, “uviedol Kraj, ktorý zmenou veľa ľudí z boxerského prostredia prekvapil. Síce mal povesť skvelého bitkárov, ale nikdy nepatril k najväčším dříčům.

“Jo, ja sa často flákal, ale musím povedať, že pre prácu trénera to bola tá najlepšia príprava.Poznám všetky finty, ako sa ulejt, takže keď to na mňa niekto skúša, hneď ho prekukne, “tvrdil s úsmevom boxer, ktorému sa v ringu prezývali” Kombajn “.

Krajův klub sa volá CZ Boxing Mělník a v meste ide vedľa futbalu a hokeja o jednu z mála alternatív, ako viesť deti k športu. “V Mělníku hrajú skoro všetci futbal. Aj môj syn Ruda, ktorými to ide. Bol by som rád, aby mal v meste niekedy podobnú pozíciu aj box. Pokúsim sa o to. “

Témy: šport, box, kraj, tréner, Horn