Prieskum FIFPro ukázal, že väčšina futbalistov má bežné platy

Hoci sú futbalisti považovaní za prefinancovaním hviezdy, jazdiaci v drahých autách, podľa prieskumu hráčskej asociácie FIFPro sa hráči po celom svete stretávajú s nízkymi platmi, výplatami oneskorenými aj o niekoľko mesiacov a ponižovaním. Život väčšiny z nich tak má k luxusu hviezd elitných líg ďaleko.

Podľa prieskumu medzi 14 tisíckami hráčov z 54 krajín Európy, Ameriky a Afriky berie 60 percent futbalistov menej ako dvetisíc dolárov mesačne (asi 51 tisíc korún) . Štyridsaťpäť percent má menej ako 1000 dolárov (asi 25.500 korún) a dvadsať percent dokonca berie menej ako 300 dolárov (asi 7660 korún). Navyše štyria z desiatich futbalistov nedostávajú výplatu načas.Cez 720 tisíc dolárov ročne (asi 18,4 milióna korún) berú len dve percentá futbalistov.

“Nie každý futbalista má tri autá. Realita futbalu je úplne odlišná od toho, čo si fanúšikovia myslia. nikomu sa nechce veriť, že kluby nerešpektujú zmluvy a nechcú platiť. To nás frustruje, “ povedal generálny sekretár FIFPro Theo van Seggelen.

Napríklad na Malte sa výplaty meškajú u 79 percent hráčov, v Turecku a Rumunsku je to 75 percent, v Bolívii a Gabone potom dokonca 96 percent hráčov nedostáva peniaze včas.

“Keď hráči nedostanú výplatu tri mesiace, tak môžu ísť k arbitrážnemu komisii, ale potom často musia čakať aj dva roky na rozhodnutie.Preto chceme, aby FIFA znížila pravidlo o neplatenie na jeden mesiac, aby sme zaistili, že hráči budú dostávať peniaze vždy včas ako každý iný pracujúci, “ uviedol Van Seggelen. ” FIFA by mala suspendovať asociácie, ktoré s tým nebudú bojovať prostredníctvom licenčných podmienok, “ dodal.

Najnižšia platy majú hráči v afrických krajinách, v Európe je to na Ukrajine, v Čiernej Hore či Bulharsku. v Česku berie menej ako 1000 dolárov mesačne podľa prieskumu 35 percent profesionálnych futbalistov. V Taliansku sú to len dve percentá.Jedenásť futbalistov v českej lige uviedlo, že sa ich mesačný plat pohybuje v rozmedzí 30 až 60 tisíc dolárov (767 tisíc až 1,5 milióna korún).

Desať percent hráčov podľa prieskumu zažilo fyzické násilie od fanúšikov, spoluhráčov či klubového vedenia a 16 percentám bolo vyhrážali násilím. Fanúšikovia najčastejšie zastrašujú hráčov v Škótsku a Taliansku.

So šikanovaním zo strany klubu sa v poslednej dobe stretlo šesť percent hráčov. Väčšinou išlo o prípady, keď kluby chceli ukončiť futbalistom zmluvy predčasne alebo ich predať inam. Prestúpiť proti svojej vôli bolo nútené 29 percent hráčov.

Najspokojnejší s pracovnými podmienkami sú futbalisti vo Švédsku, ktorí dali tamojším klubom známku 4,52 z možných piatich.Nasledujú ďalšie severské krajiny Dánsko, Nórsko a Island. Česko patrí k horším európskym ligám so známkou 3,36.