Jizerské päťdesiatku vyhral jasne Eliassen, Řezáč dobehol dvanásty

Nor Petter Eliassen suverénne vyhral lyžiarsku Jizerské päťdesiatku. Najlepším českým bežcom bol na dvanástom mieste Stanislav Řezáč, ktorý po pätnástich okruhoch dlhých približne 3,5 km stratil na víťaza päť minút a štyridsať sekúnd.S Eliassenem obsadili ďalšie miesta na stupňoch víťazov tiež Nóri, druhý bol so stratou 3:14 minúty Johan Kjölstad, tretí skončil tesne za ním vo špurte Anders Auckland.

Medzi ženami bola najrýchlejšia Švédka Britta Johanssonová-Norgren, druhá skončila jej krajanka Lina Korsgrenová z tímu Lukáša Bauera.

Eliassen vyhral Jizerskú päťdesiatku prvýkrát v kariére a vylepšil svoje vlaňajšie druhé miesto. “Som rád, že som tu dokázal vyhrať, ale som prekvapený zo svojho náskoku, pretože trať bola strašne náročná,” povedal celkový víťaz minulého ročníka Ski Classics, ktorý dosiahol piateho víťazstvo z posledných šiestich dielov seriálu diaľkových behov.Vlani ovládol posledné štyri preteky sezóny vrátane slávneho Vášová behu, tento rok bol na La Sgambedě v Livignu desiaty.

Zo začiatku pretekov bol veľa aktívny nórsky obhajca prvenstva Morte Eide Pedersen, ktorý sa odhodlal k úniku už po jedenástich kilometroch, a chytiť sa ho dokázal iba Eliassen. Pedersen po hodine na 28. kilometri z vedúcej dvojice odpadol a neskorší víťaz si vytvoril dostatočný náskok, ktorý do cieľa ešte stále navyšoval.

“V prvej kilometroch som sa necítil príliš dobre, ale druhá polovica pretekov mi vyšla a sekundu po sekunde som navyšoval náskok.Mal som skvele pripravené lyže a ostatným sa možno nechcelo toľko ísť a čakali na finiš, “povedal Eliassen.

Z Eliassenovy výhry bol nadšený päťnásobný olympijský víťaz Thomas Alsgaard, za ktorého Team LeasePlan Go jazdí.” Všetci musíme byť radi, že sa závod vôbec išiel, a som nadšený z výsledku. Bol to netradičné preteky, ale aj také potrebujeme. Bolo zaujímavé sledovať, kto sa s takými podmienkami najlepšie vysporiada. Dôležité bolo nemyslieť na to, koľké koleso človek ide, “komentoval Alsgaard tohtoročné podobu závodu, ktorú ovplyvnil nedostatok snehu.

Pedersen sa neskôr neudržal ani v skupine prenasledovateľov a nakoniec došiel ôsmy.Do záverečného finišu o zostávajúce stupne víťazov sa dostala trojica bežcov, nepopulárne štvrté miesto zostalo na Švéda Daniela Richardsona.

Řezáč bol spočiatku závodu vidieť v prednej skupine, ale zo špice odpadol po ôsmom kilometri. “Povedal by som, že to asi bola najťažšia Jizerská päťdesiatka. Tie okruhy neubúdalo. Dvanásty miesto je dobrý.V Livignu som bol dvadsiaty, tak napríklad v marci budem do troch, “uviedol trojnásobný víťaz Jizerské päťdesiatky Řezáč.” Formu som zlú nemal, ale asi som trochu prepískol prípravu, vo štvrtom kole som dostal kŕče do rúk a vedel som, že do troch to nebude, že energia trochu chýba, aby som mohol ísť s tými najlepšími, “povedal Řezáč v televíznom rozhovore.

Ďalšie Čech Jiří Ročárek bol dvadsiaty, Petr Novák došiel do cieľa o štyri miesta za ním a tesne unikol vyradenie zo závodu.Do cieľa došiel len 26 účastníkov, pretože bežci dostižení vedúcim lyžiarom boli pri nezvyklom formáte závodu na okruhoch diskvalifikovaní. “Prvýkrát v živote som finišoval kolo pred cieľom,” povedal Novák, ktorý vbíhal do posledného kola vo chvíli, keď Eliassen tesne za ním mieril do cieľa.